Protagonisté

 
Nell
Nell je sirotek a své rodiče nikdy nepoznala. Vyrůstala v chudém sirotčinci u Toulonu a na nešťastnou plavbu lodí se dostala spolu s dětským sborem, který cestoval pod patronací kostela na festival do Parmy. V zajetí se proto alespoň úzkostně držela svého dětského přítele Arnauda, a oba nakonec byli prodáni do domu al-Karímu. Arnaud byl také jediný, kdo pro ni představoval nějaké pouto s dětstvím. Její vztah k víře je rozporuplný. Cítí se ze vzdoru křesťankou, ale když se konečně dostane k bibli a začne ji číst, zmítají jí pochyby. Ještě těžší je pro ni si vybojovat místo v domě, které by bylo snesitelné k žití, což postavení obyčejné otrokyně není. Její vzdorovitost ji vynese akorát rány bičem, ale Nell je chytrá a učí se rychle. Zdá se, že naplnění skutečné lásky jí bude navždy zakázáno, protože nemůže očekávat, že by jí bylo dovoleno se provdat za někoho z vlastní vůle. Na lásku se ale nedá zapomenout jenom proto, že je zakázaná. Proto je pouze zapotřebí mnohem větší opatrnosti.
 
Arnaud
Nell má rád, byť ji v mnohém nechápe. Nell si myslí, že část věcí v Alžíru je dobrých a část špatných, ale Arnaud dobře ví, že tohle město a zdejší vládci jsou skrz naskrz prohnilí. Přesvědčuje se o tom každý den, protože je otrokem v domě al-Karíma a s ostatními otroky mnohokrát zkusil hrubost dozorců na vlastní kůži a dobře ví, že pánům v domě jsou naprosto lhostejní. Proto ví, že musí uprchnout a získat zpět ztracenou svobodu. Útěk z Alžíru se však zdá nemožný – pracují zde tisíce otroků a lodě, které odplouvají, na širé moře jsou bedlivě kontrolovány. I samotný al-Karímův dům hlídají jeho věrní strážci. Přesto Arnaud věří, že nějaký způsob útěku se najít musí.
 
Keith
Nell má rád, zatímco s Arnaudem se v mnohém neshodnou. Keith je synem Ibrahímova správce, který má na starosti jeho stádo koní a který pochází z Francie. Keith se narodil v Alžíru, ale přesto díky své rodině cítí silné vazby ke křesťanům v Alžíru a má blízko k Nell i Arnaudovi. Ale na rozdíl od Arnauda je svobodný a v domě se mu dostává privilegovaného postavení přítele Ibrahímova syna a schopného ošetřovatele koní. Mezi muslimy má plno přátel a Ibrahímovi pomáhá sjednávat jeho obchody. I když si uvědomuje chyby nastaveného společenského systému, neví, jak by je řešil a nechce se proti němu zásadně vymezovat. Ale i on se jednoho dne dostane do situace, kde nějaké stanovisko bude muset zaujmout.
   

Kde koupit knihu Ztraceno v písku

Historický román Ztraceno v písku v nakladatelství knihkupectví MILLENNIUM PUBLISHING s.r.o.

Knihu v roce 2014 vydalo nakladatelství MILLENNIUM PUBLISHING s.r.o.

Recenze